Ana Sayfa
12 Aralık 2017 ( 2894 izlenme )
Reklamlar

DÜNYA O GÖRÜNTÜLERİ KONUŞMUŞTU!

Down sendromlu Filistinlinin İsrail askerlerince gözaltına alınmasını kınayan Uluslararası Down Sendromu Federasyonu, "Çocuğumuzun akıbetini öğrendikten sonra yarın günü büyükelçilik bize bilgi verecek ve ivedilikle çocuğumuzu ve ailemizi İstanbul'a getireceğiz" açıklamasını yaptı.

Dünyanın konuştuğu Filistinli çocuk Türkiye'ye getiriliyor
Tuncay, dünyada 5 milyonun, Türkiye'de ise 100 binin üzerinde down sendromlu kişinin yaşadığını söyledi.


'YAPILAN ZULME EN AZINDAN BİR CEVAP'

Tuncay, Muhammed et-Tavil'in serbest bırakılmasının ardından Türkiye'ye getirileceğini belirterek, "Savaş ortamında bile yapılmayacak bir hareketi maalesef İsrail askerleri yapmıştır. Şu an çocuğumuz gözaltındadır. Biz dün itibarıyla Ankara'da Filistin Büyükelçiliği ile irtibata geçtik. Çocuğumuzun akıbetini öğrendikten sonra çarşamba günü büyükelçilik bize bilgi verecek ve ivedilikle çocuğumuzu ve ailemizi İstanbul'a getireceğiz. Kalabildikleri kadar onları burada misafir edeceğiz. Hem psikolojik hem de sosyal destek vereceğiz. Yapılan bu zulme ve haksızlığa en azından bir cevap sağlayacağız" dedi.

'ÖZÜR DİLERLER UMARIM'

Bu durumun dünyada örneği olmadığını söyleyen Tuncay, "Savaşlarda bile çocuk ve kadınlara yapılmayacak bir davranışı İsrail askerleri yapmıştır. Kudüs'teki bir sokak arasında çocuğumuzu tartaklama ve gözaltı durumu var. O yüzden bu bir utançtır. Çocukla ilgili yarın bize Filistin Büyükelçiliği bize bilgi verecek, takipteyiz. Umarım gözaltı süresi bitmiştir, umarım çocuğumuz fazla bir tahribata uğramamıştır; duygusal, bedensel, fiziksel... Eğer gözaltı süresi devam ediyorsa da, mutlaka bununla ilgili Dışişleri Bakanlığımıza ve elçiliklere konuyu ileterek hareketi sokağa dökeriz. Şu anda tamamen sağduyulu bir şekilde sivil toplum duruşu sergiliyoruz ama eğer çocuğumuza yapılan hareket devam ediyorsa, o zaman sokakta bu hakkımızı daha farklı platforma taşımayı düşünüyoruz. Umarım buna gerek kalmaz, İsrail askerleri ve İsrail yönetimi bu büyük hatadan dolayı özür de dilerler umarım" ifadesini kullandı.

İsrail'in yıllardır Filistin'de çocuklara zulüm ve işkence yaptığını ifade eden Tuncay, "İsrail maalesef şiddetini ve insanlık utancını hep çocuklar üstünden yapıyor. Ama açıkçası down sendromlu, zihinsel engelli bireye yapacak kadar zalim veya merhametsiz olacağı kimsenin aklına gelmezdi. Bu son tabloda maalesef İsrail'de insanlığın, İsrail'de merhametin, İsrail'de insan vasfının kalmadığının son örneğidir. Umarım İsrail ayıbını ve utancını tüm down sendromlulardan özür dileyerek hafifletir, yoksa bu utanç tarihe geçmiştir İsrail için" şeklinde konuştu.

BÜYÜK TEPKİ!

Federasyon Başkan Vekili Muhammet Burak Görmez, federasyon danışmanı Bade Ture, İstanbul Down Sendromu Derneği Genel Sekreteri Seda Vural, oyuncu-sunucu Şenol İpek, oyuncu-sunucu ve model Simge Tertemiz ile eski futbolcu Mustafa Kocabey de birer konuşma yaparak duruma tepki gösterdi. Konuşmacılar, olayın down sendromlu çocukları bulunan ebeveynleri de üzdüğünü anlattı.

Basın toplantısına katılan down sendromlu Tarık Neşe Burhan, Muhammed et-Tavil için yazdığı yazıyı basın mensuplarına gösterdi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Nevşin Mengü yazdı: İran eylemleri 101 ALİ KOÇ BOMBAYI PATLATTI SARAY SALLANIYOR ! Neredeyse her gencin elinin altında var. Canan Karatay uyardı... Kullanmayın, ölüm saçıyor!.. Milyonlarca böcek havadan paraşütle atılmış