Reklamlar

Yılmaz Özdil: 'O stadı yaptıran Atatürk, sen neyi değiştiriyorsun?'

Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, Alsancak Stadı ile ilgili tartışmaları kaleme alarak, stadın tarihini yazdı.

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Alsancak Stadı'na isim önerisinde bulunmasını eleştirdiği stadın tarihini yazdığı 'Alsancak Stadı' başlıklı yazısı şöyle:

"Çocuktu…
Henüz 11 yaşında.
Alsancak Stadı'na gidiyor, kahramanını seyrediyordu. Sait Altınordu'ydu kahramanı… Ben de onun gibi olacağım diyordu. Amatör takımda forma verdiler çocuğa… 8 numaralı formayı giyebilir miyim diye sordu. Niye dediler. Sait ağabey 8 giyiyor, ben de onun gibi 8 numaralı formayı taşımak istiyorum dedi. Giydi Sait Altınordu'nun 8 numaralı formasını, gol kralı oldu. Taçsız kral oldu!

*

Evet… Alsancak Stadı'nda hayaller kuran o küçük çocuk, Metin Oktay'dı.

*

İstanbul basını, İnönü Stadı'nda Galatasaray-Fenerbahçe maçıyla jübile yaptığını, Can Bartu'yla formalarını değiştirdiğini yazar. Gerisini yazmaz. Halbuki, İstanbul'dan sonra İzmir'de de jübile yaptı. Göztepe'yle Galatasaray oynadı. Taçsız kral, futbolculuk hayatına, futbola başladığı Alsancak Stadı'nda nokta koydu.

*

Ki, o Göztepe, Türkiye'nin kapılarını Avrupa'ya açan ilk Türk takımıydı, o Alsancak Stadı'nda… 1960'lı yılların Avrupa basınını tarayın, Türkiye'den sadece Alsancak Stadı'nın fotoğraflarını, sadece Alsancak Stadı'nın haberlerini görürsünüz.

*

Moskova panteri Ali, kaynana Gürsel, İngiliz Nevzat, Çarli Çağlayan, buldozer Fevzi, Fuji Mehmet, bombacı Halil, kene Ali İhsan… Bir dönem milli takımın ilk 11'ine 8 futbolcu veren Göztepe'nin yıldızları Alsancak Stadı'nda futbola başladı, Alsancak Stadı'nda efsane oldu.
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
ALİ KOÇ BOMBAYI PATLATTI SARAY SALLANIYOR !